V 60-tih letih 20. stoletja je tovarna Goša v Smederevski Palanki pričela s proizvodnjo UIC-Y vagonov, ki imajo normno dolžino med odbojniki 24,5m. Prvi vagoni tega tipa so prišli na tire tedanjega JŽ že leta 1964, leta 1967 pa so nekoliko spremenili konstrukcijo teh vagonov in vsi vagoni, ki so sedaj v rabi imajo pravzaprav to konstrukcijo. Skupaj s temi vagoni so odkupili licenco tovarne Wegmann za proizvodnjo podstavnih vozičkov, kateri so na progah tedanje JŽ bili v bistvu dveh tipov, z klasičnimi zavorami in z disk zavorami. Ti podstavni vozički so v drugi polovici 60-tih let postali standardni podstavni vozički za vse vagone na področju JŽ. Leta 1984 pa so te vagone začeli opremljati z novejšimi podstavnimi vozički tipa MD 522, katere je Goša izdelovala pod nazivom Goša 101 oz. 100 (prvi nima Mg zavore).
Ti vagoni so bili proizvajani kot vagoni 1. razreda, 2. razreda, mešanega 1+2. razreda, vagoni z ležalniki, vagoni spalniki ter vagoni z bifejem. Konec 70-tih let je bilo narejenih še nekaj restavracijskih vagonov za ŽTP Zagreb. Vsi vagoni so opremljeni s kupeji in sicer:
Nekaj teh vagonov je bilo moderniziranih v tovarni TVT Nova okoli leta 2000 in so dobili drugačna vhodna vrata, drugačna čelna vrata, klimo (in s tem zaprta okna), drugačne sedeže v kupejih. Pri nas vsi vagoni v mednarodnem prometu vozijo na zadnjih podstavnih vozičkih tipa Wegmann (Goša 26), v notranjem prometu pa se najdejo tudi starejši podstavni vozički s klasičnimi zavorami tipa Goša 9. Velika večina teh vagonov, če ne celo vsi imajo sedaj tudi EP zavoro, dovoljene hitrosti pa so 120 km/h za vagone z Goša 9 podstavnimi vozički, oz. 160 km/h z Goša -26 podstavnimi vozički.